Konferens
Falu Fängelse Konferens är något för er som efterlyser ett annorlunda, historiskt, fängslande och intressant konferensalternativ. Det finns två vackra konferensrum – Tingssalen och Fängelsedirektörens vardagsrum. Konferenslokalerna är utrustade med ordinär utrustning såsom skrivtavla, OH-projektor, blädderblock samt video/dataprojektor. Dessutom finns tillgång till internet i konferensrummen.
Om mera avancerad utrustning krävs så ordnar vi det.
I samtliga konferenser ingår förmiddagskaffe med smörgås, vatten, frukt och godis samt eftermiddagskaffe med kaka. Önskas lunch, middag och övernattning så offereras detta enligt kundens önskemål. Vi kan även tillhandahålla team-building aktiviteter såsom vin- eller whiskyprovning, matlagningskurs med vett och etikett.
I konferensen kan även ingå en guidad tur i fängelset samt ett besök i vårt museum.
Fängelsedirektörens Vardagsrum
Konferensrum 1
Fängelsedirektörens vardagsrum, är utrustad med en kakelugn i Jugendstil, och tar 15 personer vid ett stort ovalt direktionskonferensbord.
Tingssalen, U-sittning
Konferensrum 2
I Tingssalen finns en vacker kakelugn och ett angränsande grupprum. Tingssalen tar upp till 50 personer beroende på hur man möblerar.











